П`ятниця, 26.04.2024, 17:59
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Мої статті

У Польщі відчувається нестача будівельних робітників. Чи проблему буде вирішено за рахунок українців?
Польські фірми щораз дошкульніше відчувають нестачу будівельних робітників, в основному мулярів, слюсарів та покрівельників. Вони пропонують у зв»язку із тим, щоб уряд у Варшаві лібералізував політику працевлаштування іноземців. Ідеться передусім про громадян України, Білорусі та Росії. Вирішувати це питання буде уряд, що його буде сформовано після запланованих на найближчу неділю парламентських виборів.

Чи не парадокс? У Польщі офіційно зареєстровано близько 3 мільйонів безробітних, що становить майже 18 % працездатної частини населення. Тимчасом будівельні фірми все більше відчувають нестачу робітників. Саме вони, власники будівельних підприємств, мають намір звернутися до нового уряду, що його буде сформовано через декілька тижнів, щоб Польща відкрила кордони і дозволила громадянам України, Білорусі та Росії легально влаштовуватися на роботу. Попередньо мова йде навіть про кількадесят тисяч робітників у рік. При тому ідеться не лише про індивідуальних робітників, але також про те, щоб влада у Варшаві дала дозвіл працювати на польському ринку українським чи російським будівельним фірмам.

Куди пропали польські робітники? Виявляється, причин такого стану слід шукати у тому, що минулого року Польща стала членом Європейського союзу. З 15 так званих давніх членів ЄС, поки що лише три країни відкрили свої ринки для робітників з Польщі. Це Великобританія та дві скандинавські держави. Виявляється, і цього достатньо. Тисячі поляків ринули на ринки цих країн у пошуках роботи. Це логічно, кажуть польські соціологи, якщо врахувати, що, незважаючи на набуття членства в ЄС, зарплата в Польщі надалі набагато нижча, ніж у країнах Західної Європи. А оскільки там можна тепер працювати легально, люди масово подалися туди у пошуках роботи.

Все вказує на те, що новий польський уряд буде сформовано на базі двох правоцентристських партій – Закону й справедливості та Громадянської платформи. Представники цих партій кажуть, що основним завданням нового кабінету буде боротьба з безробіттям, проте клопотання будівельних фірм, яким не вистачає кваліфікованих робітників, вони готові розглянути за умови, що це не збільшить кількості безробітних поляків.

Польська преса наголошує, що не лише масові поїздки за кордон призвели до різкої нестачі робітників, справа у тому, що цього року, після тривалого періоду застою на польському будівельному ринку спостерігається стрімке пожвавлення.

Конкуренції зі сходу найбільше побоюються польські робітники. Адже, наголошують вони, українець готовий працювати за нижчу зарплату, ніж поляк. Постає запитання, чи через це польські будівельники не стануть заробляти менше?

Тему продовжує Галина Терещук, Радіо "Свобода"

Польські будівельні підприємства готові приймати на роботу на легальних умовах українських робітників. Нині на польському ринку бракує близько 20 тисяч робітників – будівельників. Про це повідомила "Газета виборча”.
Знайти кваліфікованих будівельників, починаючи від весни і до зими, у Львові проблема. Мої знайомі самі зробили санітарну побілку в помешканні, оскільки ніхто з малярів не погодився побілити стіни навіть за 500 доларів. Ця робота зайняла у художників-вітражистів тиждень.

Архітектор Володимир Чорновус, який працює на об єктах зі своєю будівельною бригадою, зазначив, що брак кваліфікованих кадрів у будівництві відчутний не лише на Львівщині, а особливо у столиці держави. Така тенденція спостерігається 5-7 останніх років. Молодь не має бажання фізично працювати і освоювати професії слюсаря, сантехніка, муляра, маляра, електрозварювальника.

А кваліфіковані робітники, саме з західних регіонів, де спостерігався найвищий рівень безробіття, роками працюють на будовах Португалії, Іспанії Чехії, де заробляють по 500-700 євро в місяць.

- В Україні велика потреба у кадрах на всіх ділянках роботи. Люди будують, оплачують якісну працю і вимагають якісну роботу.

Польські підприємці заявляють, що зроблять усе можливе, аби новий уряд дозволив працювати у Польщі фірмам із східного кордону. Свої пропозиції вони нададуть урядовцям після обрання парламенту цього місяця. Зокрема, польські підприємці домагатимуться, щоб їхнім фірмам дозволили замовляти частину робіт фірмам-підрядчикам з України. Відтак за соціальне забезпечення українців відповідатимуть і українські, і польські підприємці.

Домовлятися з колегами польські бізнесмени будуть уже у жовтні.Українським робітникам гарантуватимуть щонайменше мінімальну польську зарплату 850 злотих на місяць, це близько 270 доларів. Оскільки робоча сила з України значно дешевша, аніж польська , то українські будівельники створюватимуть конкуренцію польським, які ще залишились на батьківщині і які, звісно, тоді зароблятимуть менше.

Пан Михайло працює на одній із львівських фірм слюсарем, у місяць заробляє 200 доларів. Його приятель, слюсар вищої кваліфікації, - на роботі у Чехії, він мав великі проблеми з чеськими будівельниками, оскільки створив їм конкуренцію. Чехи заставили чоловіка працювати нарівні з ними.

Сам пан Михайло не погодився б їхати у Польщу на зарплату 270 доларів, а якби міг заробити 500-600 доларів і його забезпечили житлом, то б не роздумував.

- Для чого мені зриватись, я тут трохи заробляю, економлю на здоров’ї. Але у мене діти. Мені гроші потрібні. Якби була належна зарплата, я б поїхав і все залишив. Я роботи не боюсь.

Двоє мулярів, яких я зустріла на вулиці, ремонтують приватні помешкання, у місяць заробляють 600 доларів. Хлопці уже були за кордоном і кажуть - наїлись чужого хліба разом із приниженнями і жахливими умовами проживання.

- Я б не поїхав, мені тут добре працювати, я належно заробляю. Мешкаю в селі.Не залишив би родину.

Голова Буської райадміністрації Богдан Вовк не може знайти необхідну кількість робітників на будівництво 3 шкіл у районі. Оплата - півтори тисячі гривень у місяць, одноразове харчування і безкоштовний довіз на місце роботи.

- Я змушений був поїхати в інший район і там найняв 20 будівельників для роботи в моєму районі. Я проти того, щоб українців запрошували за кордон, бо ми залишимось без кваліфікованих робітників Це буде криза. Ми маємо тут належно працювати, аби люди будували у себе на батьківщині і були з родинами.

Польські працедавці обіцяють забезпечити для українських робітників норми польського права, такі умови, які мають польські будівельники: зі страхуванням і оплатою за понаднормову роботу. У Польщі переконані, що українці повинні працювати легально, адже чим більше в державі українців, тим ближче Україна до Євросоюзу.

Водночас і українські робітники за кордоном вивчають нові технології і вдосконалюють навики. Натомість відтік кадрів з України відчують громадяни, яким за роботу кваліфікованого робітника доведеться платити більше.


Джерело: http://www.vox.com.ua/data/publ/2005/09/26/u-polschi-vidchuvayetsya-nestacha-budivelnyh-robitnykiv-chy-problemu-bude-vyr
Категорія: Мої статті | Додав: Mjaka5901 (08.02.2011)
Переглядів: 2303 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: